W jaki sposób spędzasz czas w górach?

Jeżdżąc na nartach
  (41%)
Wędrując po górskich szlakach
  (41%)
Przebywając nad rzeką
  (2%)
Jeżdżąc po szlakach rowerowych
  (7%)
Zwiedzając miejscowe zabytki
  (4%)
W inny sposób
  (5%)


Regulamin Pienińskiego Parku Narodowego

Mimo, że Pieniny nie należą do najwyższych i najtrudniejszych gór w Polsce, również tu może zdarzyć sie groźny wypadek. Warto poznać kilka podstawowych zasad postępowania.

  1. Strome, skaliste szczyty zabezpieczone są metalowymi poręczami. Przebywanie w czasie burzy na galeriach widokowych Trzech Koron, Sokolicy, Czertezika czy w ruinach Zamku Pienińskiego na Górze Zamkowej niesie ryzyko porażenia piorunem.
  2. Osoby starsze oraz mające kłopoty z układem krążenia powinny pamiętać o mających miejsce w górach częstych, wysokich skokach ciśnienia atmosferycznego. W czasie nadchodzącej pogody niżowej (przed deszczem) nie powinny wybierać się na szlaki. Pokonywanie dużych różnic wysokości, związany z tym wysiłek fizyczny w połączeniu z wysoką temperaturą i wilgotnością jest przyczyną częstych omdleń i zasłabnięć, a nawet zawałów serca.
  3. Podchodząc stromymi ścieżkami u podnóża skał należy uważać na spadające kamienie. Fragmenty skał mogą obrywać się samoistnie lub być strącane przez ludzi idących wyżej. Nie wolno rzucać kamieni ani innych przedmiotów z galerii widokowych.
  4. Ekwipunek wycieczkowy turysty powinien być dostosowany do warunków terenowych. Konieczne są buty na sztywnej, odpornej na ślizganie podeszwie, wysoko sznurowane, chroniące kostkę. Często przydaje się kurtka przeciwdeszczowa lub parasol. Wbrew obiegowej opinii, że tylko nieudacznik chodzi w góry z parasolem wielu wytrawnych turystów posiada go w swoim turystycznym wyposażeniu. Przy bezwietrznej pogodzie, w terenie, w którym nie musimy używać rąk parasol sprawdza się doskonale. Chroniąc się przed deszczem nie zakładamy na siebie kolejnych warstw odzieży, dzięki czemu utrzymujemy równowagę termiczną. Nie pocimy się nadmiernie, ale przewietrzamy. Trzeba pamiętać, że w miesiącach letnich mimo deszczu jest bardzo ciepło.
  5. Wychodząc na kilka godzin w góry koniecznie zabierz sobą coś do picia. Przebywając dłuższy czas na słońcu, pocąc się tracimy duże ilości wody, której niedobór należy stale uzupełniać.
  6. Zbaczając ze szlaków turystycznych, podnosimy ryzyko ukąszenia przez żmiję zygzakowatą. Zwierzęta te lubią w upalne dni wygrzewać się na skałkach i piargach. W przypadku ukąszenia należy niezwłocznie zawiadomić GOPR lub spotkanego pracownika Parku, ewentualnie na ile to możliwe jak najszybciej udać się do najbliższego punktu medycznego w celu przyjęcia surowicy.

 

 

źródło: www.pieninypn.pl

 

 

a a

Komentarze..

Dodaj swój komentarz

sylwetka_duża
 

Pozycjonowanie stron oraz tworzenie stron Xann Internet Solutions

Profesjonalne statystyki stron internetowych.
Ruch na stronie bada xannstat.com

© 2009 Palenica.info. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poprawny dokument XHTML oraz CSS
Mapa strony